Přihlášení Registrace

Zelená voda

Zelené jezírko je vždy nehezké ale přitom je to čistě přírodní jev. Jedná se přemnožení jednobuněčné řasy, která ve velké koncentraci vytváří efekt zelené vody. Pro eliminaci a likvidaci této řasy používáme zařízení známé jako UV lampy, UVC zářiče. Tyto zařízení vytváří pomocí světelných trubic záření, které narušuje a spaluje strukturu řasy a tím ji přivádí k zániku.

Po celkové likvidaci řas se jezírko nádherně rozjasní a průzračné. Existují určité návody jaké silné záření požít pro dané jezírko. Z naší praxe však víme, že UV zářič není potřeba mít zapnutý po celou dobu filtrování vody. UV lampy zapínáme až v případě pokud je potřeba zasáhnout proti přemnožení řas, ale je vždy potřeba mít dobře nastavený výkon zářiče pro rychlý a účinný zásah.

Zapomeňme na pravidla 1 watt na 1 kubík vody při koupacím jezírku, 2 watty při menší zarybnění a pod. Vždy je zapotřebí mít připravenou pořádnou dávku záření. Určitě více jak 3 wattů na 1m3 vody jezírka. Potřebný výkon UV záření při síle 5,6,7 a více wattů na jeden kubík vody a to bez rozdílu druhu jezírka, velikosti. Vždy je zapotřebí maximální intenzivní záření, ale po dobu potřebnou.

Je dokázáno, že s větší intenzitou při krátkém použití dosáhneme daleko lepších výsledků než při používání slabého záření po dlouhou dobu. Pro příklad pro jezírko o objemu 20m3 s koi kapry použijeme UV lampu o výkonu 110watt.

Určitě je však dobré mít na paměti, že pokud nebudou v pořádku hodnoty vody, GH,KH,PH tak bude boj se zelenou vodou mazný a velice finančně nákladý.

Pamatujte si, že pokud je voda velmi měkká (nízké ph a gh), tak se bude zde jednobuněčné řase velmi dobře dařit. Hodnota kh bude velice vysoká, čož znamené obrovskýpřísun živym pro tvorbu jednobuněčné řasy.

© 2017 - 2019, Torakoi jezírka s.r.o. - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno na CMS PubReS | Mapa stránek